Jacy specjaliści zatroszczą się o nasz wzrok

Lekarze różnych specjalizacji poświęcają coraz więcej czasu na to, aby przypominać nam o ogromnym znaczeniu, jakie mają coroczne kontrole stanu zdrowia. Na szczęście, wiąże się to również ze wzrostem naszej własnej świadomości w tym zakresie.

Nie możemy zatem zapominać o tym, że i oczy muszą być nam pomocne każdego dnia. Właściwe dbanie o nie wymaga od nas wybrania lekarza, do którego będziemy mieli zaufanie. Na szczęście, wybór nie jest wcale mały. Mówiąc o okuliście mamy na myśli osobę, która może się pochwalić tytułem lekarskim i wiemy, że zrobiła specjalizację z zakresu okulistyki. Lekarz taki dysponuje wiedzą, która umożliwia mu przeprowadzenie badań wzroku, postawienie diagnozy odnoszącej się do chorób oczy oraz leczenia ich.

Okulista może podjąć się również przeprowadzenia operacji chirurgicznej narządu wzroku. Jest też odpowiedzialny tak za przepisywanie leków, jak i recept na okulary oraz soczewki kontaktowe. Okulista jest też osobą, która radzi, jak radzić sobie z problemami ze wzrokiem w sytuacji, w której są one pochodnymi innych chorób takich, jak choćby stwardnienie rozsiane oraz cukrzyca. Niektórzy okuliści idą zresztą o krok dalej oferując swoim pacjentom zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej takie, jak choćby usuwanie zmarszczek wokół oczu.

Kariera naukowa optometrysty przebiega na ogół w sposób różny od tej, jaką może się pochwalić okulista. 

okulista a optometrysta - różnice Optometrysta jest więc osobą, która ukończyła trwające pięć lat studia magisterskie na wydziale fizyki, choć tytuł ten można uzyskać również po dwuletnich studiach uzupełniających. Same zadania i zakres obowiązków, jakie spoczywają na tym specjaliście są zbliżone do tych, jakie ma do zrealizowania okulista. Optometrysta bada więc nasz wzrok po to, aby ocenić jego stan i wskazać na ewentualne nieprawidłowości. Jest też osobą uprawnioną do przepisywania recept, które pozwolą na skorygowanie wady wzroku, czy to z wykorzystaniem okularów, czy to soczewek kontaktowych.

Optometrysta tym różni się od okulisty, że nie dysponuje uprawnieniami upoważniającymi go do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Uprawnienia optometrysty mogą być też różne w różnych państwach. Innym specjalistą, który pomoże nam dbać o wzrok jest optyk. Jest to osoba, która ukończyła technikum, optykami zostają jednak również absolwenci studiów inżynierskich. Nie jest lekarzem, może jednak dobrać pacjentowi zarówno okulary, jak i soczewki. Jest też osobą odpowiedzialną za zrealizowanie recepty okularowej. Często naprawia też okulary i pomaga nam w ich właściwej konserwacji. Może też przeprowadzać badania wzroku o wąskim zakresie.