Co nie powiedzieć, gdy ktoś straci ukochaną osobę na skutek uzależnienia?

Prędzej czy później rodziny i przyjaciele osób uzależnionych stoją w obliczu śmierci człowieka. Utrata krewnego lub kogoś bliskiego jest zawsze trudna, ale często jest ona trudniejsza i bardziej skomplikowana, gdy osoba ta była uzależniona. Krewni i przyjaciele osoby uzależnionej, która zmarła, potrzebują wsparcia osób z jej otoczenia i choć jest wiele rzeczy, które można powiedzieć i zrobić to pomoże, często ludzie mówią coś złego, nawet jeśli mają dobre intencje.

Oto 10 rzeczy, których powinieneś unikać, mówiąc komuś, kto stracił krewnego lub ukochaną osobę z nałogiem.

Nie krytykuj Grievera

Może się to wydawać oczywiste, ale tak często ludzie krytykują osobę, która pozostała w tyle bezpośrednio lub pośrednio. Bezpośrednią krytyką byłoby coś w rodzaju, "Powinieneś był zmusić go do zaprzestania zażywania narkotyków".

Krytyka pokazuje brak świadomości, że pokonanie uzależnienia nie jest czymś, co można do kogoś zmusić, a członkowie rodziny i przyjaciele często nie wiedzą, jak pomóc.

Pośrednia krytyka sugeruje, że żałobnik się pomylił, na przykład mówiąc: "Nigdy nie wiedziałeś, jak poradzić sobie z jego uzależnieniem, prawda?". Chociaż może to być prawdą, w tym przykładzie bolesne jest podkreślanie bezsilności osoby bliskiej lub ukochanej w czasie, gdy czuje się ona najmniej zdolna do kontrolowania tego, co się stało.

Nie krytykuj osoby uzależnionej

Istnieje wiele powodów, dla których możesz czuć pokusę krytykowania osoby uzależnionej, która zmarła. Możesz czuć, że jest to pomocne na przykład w zwróceniu uwagi na to, że osoba, która zmarła, maltretowała pozostawioną osobę i że nie będzie musiała już dłużej znosić tej przemocy. Jednak osoba, która przeżyła żałobę, prawdopodobnie czuje się przytłoczona wieloma sprzecznymi uczuciami i musi pogodzić się z zakończonym już związkiem.

Przypomnienie, że osoba uzależniona była okrutna, bezmyślna lub nie potrafiła poradzić sobie z własnymi problemami, jest niepotrzebne, w złym guście i krzywdzące dla osoby pozostawionej w tyle.

Nie przypisuj winy

Wielu z nas może ulegać pokusie obarczania winą, ale na ogół jest to proces samobójczy. Nie tylko nadaje negatywny ton interakcjom, ale także nie bierze pod uwagę wielu okoliczności, na które nikt nie ma wpływu, a także przeszkadza osobie w żałobie przechodzącej przez ich własny proces żałoby.

Żal jest czasem współczucia dla innych, i nawet jeśli czujesz, że ludzie są winni, powstrzymaj się od wyrażenia tego osobie, która pozostała w żałobie.

Unikaj obwiniania żałobnika, osoby uzależnionej, która zmarła, przyjaciół osoby uzależnionej, szkoły, pracodawcy, osób dopuszczających się nadużyć, handlarzy narkotyków, rekinów kredytowych, rządu lub kogokolwiek innego, kto czuje się odpowiedzialny za śmierć osoby uzależnionej.

Nie mów Grieverowi, co "musi" lub "powinien" czuć lub robić.
Wiele oczekuje się od osób, których krewni zmarli - aby zorganizować i wziąć udział w pogrzebie, przyjąć rodzinę i przyjaciół, uporządkować sprawy zmarłej osoby, wyrazić jedynie smutek z powodu straty krewnego i szybko wyzdrowieć. Biorąc pod uwagę okoliczności, nierozsądnie jest oczekiwać tego od rodziny i przyjaciół osoby uzależnionej.

Nie należy zakładać, że osoba musi czuć albo pozytywne, albo negatywne emocje związane z utratą krewnego lub ukochanej osoby. Mogło dojść do wyzysku, nadużycia, przedawkowania lub prób samobójczych, z którymi krewny musiał sobie poradzić, jak również do wspólnych doświadczeń, miłości, intymności i prób uzyskania pomocy.

Daj im prywatność i przestrzeń do przetwarzania ich żalu na swój własny sposób.

Nie mówcie Grieverowi, że powinni być szczęśliwi.
Nawet jeśli uważasz, że osoba uzależniona okropnie potraktowała twojego przyjaciela w żałobie, prawdopodobnie doświadcza różnych emocji.

To naturalne, że po śmierci kogoś bliskiego przechodzi się przez szereg emocji, w tym gniew i smutek.

Jest również mało prawdopodobne, aby ich problemy się skończyły, ponieważ mogą pojawić się problemy finansowe i inne, które nie zostaną rozwiązane. I choć optymistyczne spojrzenie może być motywujące, ważne jest, aby osoba w żałobie nie zaprzeczała swoim uczuciom o wszystkim, co się wydarzyło, gdy osoba uzależniona żyła, tylko dlatego, że odeszła.

Ponadto, osoba w żałobie może nie mieć partnera, rodzica, rodzeństwo, dziecko lub przyjaciela, role, które nigdy nie mogą być wypełnione przez kogoś innego.

Nie mów Grieverowi, że powinni "skończyć" albo "skończyć" nadużycie.
"Daj sobie z tym spokój!" "Przestań jęczeć, on już nie żyje!" "Powinieneś już z tym skończyć!" To wszystko są bolesne stwierdzenia, które zostały wypowiedziane bezpośrednio do ofiar przemocy.

Śmierć sprawcy nie sprawia, że ból nie ustępuje. Wyzdrowienie po nadużyciu może zająć czas, czasami lata.

Chociaż możesz czuć, że nadużywany krewny lub ukochana osoba pławi się w ich bólu, rzeczywistość jest taka, że mogą one cierpieć na PTSD. Powiedzenie im, żeby się z tego otrząsnęli, będzie ich tylko bolało i jeszcze bardziej alienuje. 

Jeśli jest to dla ciebie trudne do zrozumienia, przynajmniej wstrzymaj się z wyrażaniem opinii.

Nie mów o woli Bożej.

Chociaż niektórzy ludzie mają silną wiarę religijną, wielu ludzi, których życie jest dotknięte uzależnieniem, nie czuje się komfortowo z tradycyjnymi ideami duchowości. Mówienie, że śmierć osoby uzależnionej była "wolą Bożą", ma niefortunne następstwa: wyższa władza przeznaczona dla osoby uzależnionej i/lub jej krewnego lub ukochanego, aby przejść przez nieszczęście, które może być częścią uzależnienia, być może jako kara za złe postępowanie. Oznacza to również, że wiara w Boga może oszczędzić im dalszego bólu, co niekoniecznie ma miejsce.

Zachowaj swoje opinie religijne dla siebie w tym czasie żałoby, nawet jeśli podzielasz te same przekonania religijne co osoba pozostawiona bez opieki - oczywiście pytają one o twoją opinię w tej sprawie. 

Nie udzielaj niezamówionych porad

Jeśli osoba w żałobie poprosi cię o radę na temat, który znasz, idź do przodu i daj ją. Nie należy jednak udzielać niezamówionych porad - z kim powinna się skontaktować, co powinna zrobić, jak pozbyć się rzeczy zmarłej osoby itp.

Porady mogą być mylące i sprzeczne i mogą przeszkadzać osobie w ustaleniu, co ma robić. Wywierają również większą presję na kogoś, kto prawdopodobnie czuje się przytłoczony. A jeśli twoja rada okaże się niepoprawna, może spowodować problemy w twoim związku z nimi.

Lepszą strategią jest zaoferowanie bycia tam jako ktoś, z kim można porozmawiać i pomóc w razie potrzeby, a następnie udzielić żądanej pomocy, jeśli zostanie o nią poproszony.

Nie oferuj osobie alkoholu ani narkotyków

Możesz wierzyć, że pozostawiona osoba nie miała problemu z alkoholem lub narkotykami, ale możliwe, że i ona ma problemy z zachowaniami uzależniającymi. Mogą też starać się zdrętwiać uczucia żalu z powodu alkoholu lub narkotyków, jeśli są dostępne, albo zapadać w pamięć o osobie, którą straciła, robiąc to, co zrobiła.

Ogólnie rzecz biorąc, alkohol i narkotyki są nieskutecznymi sposobami radzenia sobie ze stresem i przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego przez uczucia.1 Zamiast tego należy zaprosić daną osobę do udziału w innej aktywności lub zaprosić ją na kolację, ale należy unikać podawania alkoholu.

Nie mów nic w ogóle

"Nie wiedziałem, co powiedzieć, więc nie skontaktowałem się." Tak często jest to wymówka udzielana przez rodzinę i przyjaciół kogoś, kto stracił kogoś z nałogiem. A krewny w żałobie lub ukochana osoba spotyka się z kamiennym milczeniem telefonu, który nigdy nie dzwoni i jedyną pocztą, która uderza w matę są rachunki. Jasne, rozmowa o tym jest żenująca i niezręczna. Ale to jest o wiele mniej bolesne dla osoby pozostawionej w tyle, wiedząc, że są ludzie wokół, aby podzielić się procesem puszczania niż stawić czoła temu, co wydaje się być porzucenie przez wszystkich, których znają.

Podnieś słuchawkę, napisz list lub kartkę, wyślij kilka kwiatów, wyraz współczucia i zapytaj, co chciałbyś zrobić. Potem, jeśli to nie jest nierozsądne, zrób to.

Okaż swoje współczucie

Okres żałoby jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych momentów, w którym należy okazać współczucie komuś, kto pozostał w tyle po nałogu. Ich ból nigdy do końca się nie skończy, ale będąc tam dla ukochanej osoby, która jest w żałobie, możesz pomóc zmniejszyć ten ciężar. Pamiętaj, aby być jak najmilszym sobą, gdy jesteś z kimś, kto jest pogrążony w żałobie z powodu alkoholu, narkotyków lub uzależnienia.