Starzenie to w pełni naturalny proces fizjologiczny, nie powinniśmy mieć więc złudzeń, co do tego, że w pewnym momencie i nam przyjdzie go doświadczyć. Nie można jednak nie dostrzec tego, że wraz z rozwojem medycyny estetycznej, rośnie również liczba możliwości jego opóźnienia.
Zabiegi z tego zakresu cieszą się coraz większym powodzeniem, a jednym z najpopularniejszych wydaje się być plastyka powiek górnych, która sprawia, że na dłużej możemy zachować młody wygląd naszej twarzy. Korekcja powiek często znana jest też jako blefaroplastyka. Nazwa ta zazwyczaj jest stosowana na określenie zabiegu chirurgicznego, który poprawia wygląd okolic naszych oczu. Wraz z upływem czasu skóra powiek jest coraz mniej elastyczna. Łatwo dostrzec to, że staje się zwiotczała, a do tego zaczyna się rozciągać.
Powieki również nie są obojętne na proces starzenia się. Zaczynają stopniowo opadać, a sama twarz ma wygląd zmęczonej i przygnębionej, choć nie jest to wcale zgodne z naszym samopoczuciem. Okazuje się zresztą, że sam problem wcale nie musi mieć natury kosmetycznej. Opadająca powieka górna może mieć postać wrodzoną, a tym samym przyczyniać się do istotnego zmniejszenia pola widzenia. W takim przypadku plastyka powieki górnej jest zalecana jako skuteczny sposób na uporanie się z tym problemem. Już choćby dlatego blefaroplastyka zajmuje bardzo wysokie miejsce na liście zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej wybieranych przez pacjentów.
Do niedawna decydowały się na nią przede wszystkim panie, od pewnego momentu do grupy tej można jednak zaliczyć również stale poszerzające się grono mężczyzn. Zabieg może być wykonany zarówno u osób młodych, jak i u starszych pacjentów. Osoby, które się na niego decydują muszą jednak liczyć się z koniecznością spełniania kilku warunków. Najważniejszym jest ogólny dobry stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Plastyka powiek górnych ma przynajmniej kilka przyczyn. Najczęstszą jest nadmiar skóry na powiekach górnych, problemem może jednak okazać się również przepuklina tłuszczowa, ptoza oraz przesadnie rozbudowany mięsień okrężny oka.
Plastyka powiek górnych może być prowadzona na dwa sposoby, a zadaniem lekarza jest określenie, czy lepszym rozwiązaniem będzie metoda klasyczna, czy też laserowa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczna jest konsultacja chirurgiczna i to właśnie ona ma na nią decydujący wpływ. Pacjent jest też zobowiązany do poinformowania lekarza o tym, dlaczego decyduje się na wykonanie zabiegu i jakich jego rezultatów oczekuje. Musi też powiedzieć o swoich dolegliwościach i stosowanych lekach.