Leczenie chirurgiczne opadania powiek

Opadnięta powieka, nie jest co prawda schorzeniem zagrażającym życiu i zdrowiu, aczkolwiek taka wada przysparza chorym ogrom dyskomfortu. Nie mówiąc już o kompleksach, złemu samopoczuciu.

Niestety, syndrom opadającej powieki nie ustępuje samoistnie, dlatego niezbędny jest zabieg operacyjny. Do takiego rodzaju inwazyjnego leczenia chirurgicznego kwalifikują się przypadki wrodzonego, pourazowego lub starczego opadania powiek. Samą operację można przeprowadzić tylko wtedy, gdy zostały wykluczone inne przyczyny, będące wynikiem chorób mięśni, chorób neurologicznych, czy nowotworów. Zabieg chirurgiczny likwidujący syndrom opadającej powieki, należy do tych operacji, które można przeprowadzać wśród pacjentów w każdym wieku.

W przypadku wady wrodzonej, warto odłożyć do ukończenia trzeciego lub nawet piątego roku życia dziecka. Aczkolwiek czynnikiem warunkującym operację, będzie zdiagnozowanie u malucha amblyopii lub zeza. W takich sytuacjach, przed operacją korekcyjną powieki, należy wykonać zabieg korygujący wadę wzroku. Ogólnie rzecz biorąc zabieg ten jest bezbolesny dla malucha, ponieważ odbywa się przy użyciu znieczulenia ogólnego. W przypadku osób dorosłych używa się znieczulenia miejscowego, dzięki czemu pacjent może niemalże zaraz po zabiegu wrócić do domu. Sam sposób przeprowadzania zabiegu uwarunkowany jest przez rodzaj stwierdzonej wady.

Specjalista mający przeprowadzić operacje, ma obowiązek upewnienia się, czy pacjent nie miał już za sobą podobnych operacji o charakterze okulistycznym. W związku z powyższym, przed zabiegiem sprawdza się aktywność mięśnia dźwigacza powieki. Jeśli mięsień działa sprawnie to wtedy zabieg chirurgiczny polega na skróceniu kompleksu dźwigacza powieki oraz przywróceniu prawidłowego przyczepu rozcięgna tego mięśnia do tarczki powiekowej.

opadająca powieka u osób starszych Dodatkowo, skraca się również rozcięgno dźwigacza powieki górnej poprzez wycięcie jego fragmentu. Bardzo dużą grupę ludzi borykających się z opadającą powieką, stanowią osoby w podeszłym wieku, u których problem pojawił się wraz z wiekiem. Wtedy, operacja bazuje tylko na wycięciu rozciągniętej skóry. Jakość widzenia znacznie poprawia się. Mogłoby się wydawać, że ten rodzaj zabiegu nie jest zbyt skomplikowany. Niestety, końcowy efekt w dużej mierze zależy od konkretnego pacjenta, niekiedy taka operacja wiąże się z współpracą specjalistów z różnych dziedzin medycyny.