Ustalanie granic z uzależnionymi dziadkami

Czasy się zmieniły. W latach 70-tych, 80-tych, a nawet 90-tych, nierzadko rodzice małych dzieci palili i pili wokół siebie alkohol. Podczas gdy nieliczni nadal to robią, wielu młodszych rodziców w ogóle nie pije ani nie pali, i słusznie. Uznanie szkodliwości biernego palenia dla zdrowia niemowląt i dzieci oraz świadomość wpływu wzorców postępowania na przyszłe zachowania zniechęca młodszych rodziców do picia i palenia w otoczeniu swoich dzieci.

Ale dla dziadków, którzy palili przez całe dorosłe życie, a obecnie mają 60, 70 lub więcej lat, wielu z nich nie musi rzucać palenia.

Wiele osób, które piją nadmierne ilości alkoholu, nie docenia tego, ile spożywają, i nie wierzą, że ich zachowanie lub spożycie alkoholu jest problematyczne.

Niektórzy uważają, że ryzyko związane z paleniem i piciem jest przesadzone, ponieważ nie zdiagnozowano u nich poważnej choroby i uważają, że są w dobrym zdrowiu.

Trudno jest zrozumieć, ale nawet niektórzy z tych, u których zdiagnozowano poważne choroby, w tym schorzenia bezpośrednio związane z paleniem i piciem, odmawiają zmiany zachowań dotyczących tych substancji. Młodszym rodzicom może być jednak trudno skonfrontować się z własnymi rodzicami, a nawet poprosić ich, aby nie pili i nie palili wokół swoich wnuków, ze strachu przed obrażeniem lub złością swoich rodziców.

Potrzeba istnienia granic

Ustalenie granic z rodzicami jest trudne dla dorosłych dzieci osób z różnymi rodzajami uzależnień.

Role są odwrócone, gdy ustalasz granice wokół zachowania swoich rodziców. Wyznaczanie granic wokół palenia rodziców jest szczególnie trudne, ponieważ palacze trzymają się swojego "prawa" do palenia, narażając jednocześnie Twoje dziecko na zwiększone ryzyko związane z samym paleniem, a także ryzyko zdrowotne związane z bierną i trzecią fazą palenia.

Alkohol może być jeszcze bardziej problematyczny, jeśli rodzic pije i odurza się wokół dziecka lub dzieci. Podczas gdy poprzednie pokolenia mogły "śmiać się z tego", rodzice są teraz bardziej świadomi wpływu picia alkoholu na dzieci. Nie tylko może to zachęcić ich do myślenia o piciu jako normalnym i nieszkodliwym, jeśli robi to babcia lub dziadek, ale pijaństwo może prowadzić do niewłaściwego języka lub zachowania, co może prowadzić do szeregu skutków, od zażenowania do nadużyć.

Wymówki dla twoich rodziców rzadko się sprawdzają. Dzieci mogą wyczuwać dyskomfort swoich rodziców i może być trudno wytłumaczyć dzieciom ich zachowanie, a nawet odpowiedzieć na ich pytania o zachowanie ich dziadków w sposób, który jest uczciwy i pouczający. Zezwolenie na kontynuowanie tych zachowań może prowadzić do rozdźwięków w rodzinie, które w ostatecznym rozrachunku mogą mieć wpływ na uczucia dotyczące dzieci spędzających czas ze swoimi dziadkami w ogóle.

Jako dorosłe dziecko nie jesteś już zobowiązany do wykonywania poleceń swoich rodziców ani do tolerowania ich niedopuszczalnego zachowania. Jako rodzic masz obowiązek chronić swoje własne dzieci przed szkodliwymi skutkami palenia tytoniu i widywania się z wpływowym dorosłym, ich dziadkiem, paleniem lub piciem alkoholu. W związku z tym, aby chronić swoje dziecko, musisz ustalić granice z rodzicami, którzy palą.

Kiedy ustawić granice

Zanim przedstawisz się rodzicom, pomocne jest wyjaśnienie, co dokładnie uważasz za niedopuszczalne, jakie są tego przyczyny i co chciałbyś, aby zrobili to twoi rodzice.

Istnieje duża różnica między rodzicem, który nieświadomie zapala się przed wnukami lub pije alkohol na początku dnia, a tym, że jest odurzony i agresywny. Jeśli któryś z rodziców stanie się agresywny, agresywny lub werbalnie obraźliwy wobec ciebie lub twoich dzieci, powinieneś powstrzymać swoje dzieci od spędzania z nimi czasu, dopóki ich zachowanie nie ulegnie zmianie lub twoje dziecko nie stanie się dorosłe.

Zaniedbujesz ochronę swojego dziecka, jeśli pozwalasz mu być z kimś, kto jest agresywny, nawet jeśli kochasz tę osobę i uważasz, że powinna spędzać razem czas.

Podobnie, nie należy pozwalać dzieciom na spędzanie czasu z dziadkiem, który używa nielegalnych narkotyków. Naraża to dziecko na modelowanie zachowań związanych z zażywaniem narkotyków, co zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko samo będzie ich używać. Dzieci mogą również zostać skrzywdzone przez przypadkowe lub eksperymentalne używanie narkotyków samodzielnie, co może być możliwe, jeśli znajdują się w środowisku, w którym zażywane są narkotyki. Mogą one również zostać zranione lub zainfekowane akcesoriami, takimi jak zapalniczki i igły.

Wybór bezpiecznej lokalizacji do spotkania

Może się okazać, że rodzic bardziej szanuje swoje granice w swoim domu niż w swoim własnym lub w niektórych miejscach publicznych niż w innych. Wybieraj odpowiednio miejsca spotkań i nie poddawaj się naciskom rodziców, aby do nich przychodzili, tylko po to, aby palili wokół ciebie i twojego dziecka, bo to jest "mój dom, moje zasady".

Możesz również uniknąć konfrontacji z rodzicem, wybierając miejsca, w których twoje dzieci będą mogły spędzać czas z rodzicami, gdzie palenie, picie czy zażywanie narkotyków nie będzie łatwe, a nawet nie będzie możliwe dla twoich rodziców. Istnieje wiele miejsc publicznych, które zapewniają rozrywkę i zajęcia odpowiednie dla rodzin, które nie pozwalają na palenie lub publiczne odurzenie, takich jak centra handlowe, biblioteki, place zabaw, restauracje i kina. Wielką zaletą wyboru tych miejsc i spotkania z rodzicami bezpośrednio w środku, a nie na zewnątrz budynku, jest to, że aspektem egzekwowania prawa zajmie się ktoś inny niż ty.

Możesz również zaangażować swoje dziecko w decyzję, gdzie spotka się z dziadkami, dając mu dwie lub więcej opcji bezpiecznych miejsc, z których może wybierać.

W ten sposób, komunikując się z wybranym miejscem, można wyjaśnić rodzicowi, że dane zajęcie było czymś, o co dziecko poprosiło specjalnie swojego dziadka. To może być skuteczny sposób trzymania dziecka z dala od złych wpływów rodziców, a jednocześnie zachęcać je do rozwijania bliskiego związku.