Jak przebiega detoks narkotykowy?

Detoksykacja narkotyków jest procesem, w którym leki, które spożyłeś, mają czas na wypłukanie z organizmu. Ponieważ leki, które spożywasz, zmieniają chemię mózgu, podczas detoksykacji leków doświadczysz wielu nieprzyjemnych objawów odstawiennych.

Nasilenie objawów zależy również od konkretnego narkotyku, od czasu trwania i wagi Twojego uzależnienia.

Podczas wczesnej fazy detoksykacji mogą być oferowane leki na receptę, takie jak Buprenorfina i Naltrekson, aby złagodzić objawy odstawienia. Możesz zdecydować się na detoks narkotykowy na bazie "zimnego indyka", gdy nie zażywasz żadnych leków.

Aby zarezerwować wizytę w klinice odwykowej, zadzwoń do nas dzisiaj pod numer 0800 140 4690.

Jakie są etapy programu detoksykacji narkotyków?

Zdecydowanie najtrudniejszą częścią każdej detoksykacji jest początkowe 48 godzin. W tym czasie objawy odstawienia mogą się nasilić. Jednak podczas wizyty w klinice odwykowej otrzymają Państwo leki, które pomogą zrekompensować objawy odstawienia do komfortowego poziomu.

Podczas detoksykacji leku, będziesz korzystał z opieki medycznej. Pomaga to zapewnić spełnienie Twoich potrzeb w tym czasie testowania.

Objawy odstawienia różnią się nasileniem w zależności od narkotyku, od którego jesteś uzależniony. Niektóre narkotyki są tylko uzależniające psychologicznie. Oznacza to, że podczas takiej detoksykacji nie wystąpią żadne fizyczne objawy odstawienia.

Inne narkotyki, takie jak opiaty, są fizycznie uzależniające, więc podczas tego typu detoksykacji będziesz cierpieć na fizyczne objawy odstawienia.

Niektóre przykłady objawów odstawienia opiatów to bezsenność, bóle mięśni, lęk, pocenie się, łzawienie oczu i niekontrolowane kopanie nóg. Objawy te najlepiej leczyć, spożywając częściowy agonista opiatowy, taki jak Subutex.

W przeciwieństwie do objawów odstawienia alkoholu, objawy, których można doświadczyć podczas typowej detoksykacji narkotyków, nie zagrażają życiu. Ponieważ jednak objawy odstawienia są bardzo dokuczliwe, nie możemy umniejszać znaczenia poszukiwania pomocy kliniki odwykowej w detoksykacji leków.

Jeśli cierpisz na podstawową chorobę psychiczną, konieczne jest zajęcie się psychologicznymi objawami odstawienia podczas programu detoksykacji narkotyków. Wiele detoksów narkotykowych będzie służyło tylko do zaostrzenia chorób psychicznych.

Na przykład, gdy detoksykacja z niektórych leków może stać się paranoikiem. Możesz nawet doświadczyć psychozy. Te psychologiczne objawy odstawienia mogą oznaczać, że staniesz się zagrożeniem dla siebie lub dla innych.

Nasilenie objawów odstawienia leku

Detoksykacja narkotykowa polega zasadniczo na kontrolowanym zaprzestaniu zażywania narkotyków. Intensywność tych objawów różni się znacznie w zależności od osoby. Kluczowe czynniki, które wpływają na nasilenie objawów odstawienia, to długość trwania Twojego uzależnienia od narkotyków; występowanie współwystępujących problemów psychicznych lub fizycznych; okres półtrwania narkotyku, od którego jesteś uzależniony; jeśli jesteś uzależniony od więcej niż jednego narkotyku; oraz liczba zażywanych narkotyków.

Jakie są najczęstsze objawy odstawienia narkotyków?

Do najczęstszych objawów odstawienia leków należą:

 • Te o charakterze fizycznym: obejmuje to intensywne pocenie się, dreszcze, drżenia, katar, objawy grypopodobne i nudności.
 • Problemy ze snem: obejmuje to bezsenność i związane z nią zmęczenie
 • Te o charakterze psychologicznym: obejmuje to wahania nastroju, pobudzenie i drażliwość.
 • Łakomstwo: prawdopodobnie doświadczysz intensywnego łaknienia, aby kontynuować stosowanie wybranego leku

Konkretne objawy odstawienne, których doświadczysz, będą się różnić w zależności od rodzaju narkotyku, od którego jesteś uzależniony. Na przykład, jeśli jesteś uzależniony od alkoholu, możesz mieć halucynacje, a nawet mieć atak. Jeśli jesteś uzależniony od opiatów, podczas detoksykacji wystąpią bóle mięśni, problemy żołądkowo-jelitowe oraz bóle kości/stawów.

Zobacz również: Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Chociaż objawy odstawienia różnią się w zależności od rodzaju narkotyku, od którego jesteś uzależniony, jasne jest, że skorzystasz z detoksykacji wspomaganej medycznie bez względu na to, jaki narkotyk jesteś uzależniony. W Rehab 4 Addiction jesteśmy głęboko przekonani, że Twoje potrzeby będą najlepiej zaspokojone, gdy zdecydujesz się poddać detoksykacji w klinice odwykowej.

Jakie są moje opcje detoksykacji narkotyków?

Termin "detoksykacja narkotyków" jest sformułowaniem ogólnym, które ma na celu uchwycenie szerokiego wachlarza interwencji medycznych mających na celu pomoc w wycofaniu szeregu legalnych i nielegalnych narkotyków. Detoksykacja leków może mieć miejsce zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych:

 • Detoksykacja stacjonarna: po przebyciu detoksykacji stacjonarnej, będziesz mieszkał w klinice rehabilitacyjnej, podczas gdy będziesz odstawiał leki. Tutaj będziecie korzystać z całodobowej opieki medycznej. Zostaniesz również usunięty ze swojego narkotyku za pomocą środowiska
 • Ambulatoryjna detoksykacja: Ambulatoryjna detoksykacja ma miejsce w twoim domu. Z tego powodu istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby, ponieważ dostęp do leków nie zostanie usunięty. Jak stwierdzono powyżej, doświadczysz silnych pragnień podczas detoksykacji, a dostęp do narkotyków podczas gdy ty doświadczysz pragnień jest zbyt dużą pokusą dla większości użytkowników narkotyków.

Z powyższych powodów stanowczo zalecamy podjęcie leczenia farmakologicznego w warunkach szpitalnych / pobytowych.

Co się dzieje podczas detoksykacji opiatów?

Wiele osób korzystających z usług kliniki odwykowej będzie to robić, ponieważ są one uzależnione od opiatów. Podczas detoksykacji opiatów podawane są częściowe opiaty agonistów, takich jak Subutex (buprenorfina).

Pozwalają one klinice detoksykacyjnej na powolne znoszenie opiatów bez odczuwania bardzo dokuczliwych objawów odstawienia.

Zalecany minimalny czas do zakończenia detoksykacji opiatów wynosi dwa tygodnie. Dokładny czas, jaki jest potrzebny w danym przypadku, zależy od stopnia uzależnienia od opiatów i od tego, jak długo jesteś uzależniony od opiatów.

Niektóre opiaty, takie jak metadon, mają długi okres półtrwania. W praktyce oznacza to, że detoksykacja metadonu zajmie więcej czasu w porównaniu z opiatami o krótszym okresie półtrwania.

Jakie są różne metody detoksykacji narkotyków?

Obecnie istnieje wiele różnych metod, jeśli chodzi o detoksykację narkotyków. Żadna metoda nie jest uważana za idealną i należy przeprowadzić pełną ocenę, aby potwierdzić, która z tych metod jest najlepiej dostosowana do Państwa indywidualnych potrzeb.

Ogólnie rzecz biorąc, detoksykacja narkotyków zalicza się do jednej z poniższych kategorii:

 • Detoksykacja społeczna lub detoksykacja "zimnego indyka": ma miejsce wtedy, gdy odstawia się leki, nie stosując żadnych leków w celu złagodzenia objawów odstawiennych. Ten brak wkładu farmakologicznego jest rzadko zalecany. Poddanie się detoksowi przeziębienia indyka oznacza, że niepotrzebnie będziesz cierpiał na szereg bardzo dokuczliwych objawów odstawiennych
 • Krótkotrwała detoksykacja: to jest wtedy, gdy spędzasz około 7-14 dni w klinice rehabilitacyjnej, tak że szukasz tylko leczenia fizycznego aspektu uzależnienia od narkotyków.
 • Długoterminowa detoksykacja: jest to sytuacja, w której po krótkotrwałej detoksykacji następuje solidny program terapii i opieki po zabiegu. Dzięki temu zarówno psychiczny, jak i fizyczny aspekt uzależnienia od narkotyków jest w wystarczającym stopniu leczony.

Aby dowiedzieć się, która forma detoksykacji ma zastosowanie w Twojej sytuacji, skontaktuj się z Rehab 4 Uzależnienie dziś pod numerem telefonu 0800 140 4690.

Czy możliwe jest ukończenie domowego detoxu narkotykowego?

Detoks narkomana może odbywać się w domu. Ta detoksykacja jest typowo zimnym indykiem w naturze. Dzieje się tak dlatego, że lekarze ogólni są coraz bardziej niechętni do przepisywania leków mających na celu umożliwienie ich pacjentom detoksykacji z domu.

Z naszego doświadczenia wynika, że poddanie się detoksowi w domu jest wysoce niewskazane, ponieważ jest to na ogół niebezpieczne i istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby w trakcie detoksykacji domowej. Co więcej, detoksykacja domowa bardzo rzadko jest wspomagana terapią w celu leczenia psychologicznego aspektu uzależnienia. Z tych powodów nie zalecamy przeprowadzania detoksykacji narkotykowej w domu.

Jak długo trwa detoksykacja narkotyków?

Odtrucie narkotykiem wymaga na ogół 7-14 dni. W praktyce, program detoksykacji leków powinien być kontynuowany aż do momentu ustąpienia wszystkich fizycznych objawów odstawienia. Ważne jest również, aby kontynuować detoksykację do czasu, aż będziesz wystarczająco silny psychicznie, aby ponownie zintegrować się z życiem poza kliniką detoksykacyjną.

Czy detoksykacja leku wystarcza do długotrwałego powrotu do zdrowia?

Dla zdecydowanej większości osób samo poddanie się detoksowi narkotykowemu nie będzie wystarczającym przygotowaniem do długotrwałego powrotu do zdrowia. Uzależnienie jest przede wszystkim chorobą psychiczną. Detoks narkotykowy jest przeznaczony do leczenia fizycznych objawów uzależnienia, a nie samej psychicznej przyczyny uzależnienia.

W celu leczenia psychicznego aspektu uzależnienia od narkotyków, ważne jest, aby kontynuować leczenie w klinice odwykowej nawet po zakończeniu detoksykacji. Klienci zazwyczaj spędzają dodatkowe dwa tygodnie w klinice odwykowej w celu podjęcia okresu ponownego dostosowania. Aby to osiągnąć, wszystkie kliniki rehabilitacyjne proponują terapię i sesje doradcze, aby osiągnąć ten cel.

Sesje terapeutyczne, z których skorzystasz w tym czasie, obejmują..:

 • Terapia rodzinna
 • Terapia jeden na jednego
 • Terapia grupowa
 • Warsztaty edukacyjne
 • Terapie holistyczne

Warsztaty dotyczące umiejętności życiowych i zapobiegania nawrotom choroby

Jakie są korzyści z detoksykacji narkotyków?

Korzyści płynących z uczestnictwa w klinice odwykowej w Wielkiej Brytanii jest wiele. Poniżej przedstawiamy niektóre z najbardziej znaczących korzyści, jakie uzyskają Państwo inwestując w wysokiej jakości usługi detoksykacji narkotyków:

 • Opieka medyczna podczas detoksykacji
 • Indywidualny plan detoksykacji i terapii
 • Pomoc psychiatryczna
 • Opieka pooperacyjna i zapobieganie nawrotom choroby
 • Edukacja w zakresie uzależnienia od narkotyków
 • O naszym programie detoksykacji narkotyków

Podczas programu detoksykacji leków w naszym centrum rehabilitacyjnym otrzymują Państwo 24-godzinną obserwację medyczną w trybie "stacjonarnym". Objawy odstawienia są ściśle monitorowane, a ponieważ nasz program detoksykacji jest mieszkalny, jesteś fizycznie usunięty ze złych wpływów, które zachęcały do przyjmowania narkotyków.

Osobom uzależnionym od opiatów proponuje się odstawienie na uspokojenie, w którym do krwiobiegu podawane są liczne blokery opiatów. Inne leki są dostępne w celu zmniejszenia objawów odstawiennych dla innych leków, takich jak leki na receptę. Wszystkie plany detoksykacji są w pełni spersonalizowane i dlatego też leki, które otrzymujesz w tym czasie, są ustalane indywidualnie dla każdego przypadku.

Co się dzieje po detoksykacji narkotyków?

Po zakończeniu programu detoksykacji leków, program będzie kontynuowany w formie różnych sesji doradczych i terapeutycznych.

Psychoterapia prowadzona jest przez wykwalifikowanego psychiatrę lub psychologa w formie terapii grupowej i terapii indywidualnej. Ten etap rehabilitacji ma na celu pomóc w budowaniu potężnych strategii radzenia sobie z chorobą, aby uniknąć nawrotu choroby po wyjściu z domu.