Wszczepy fakijne stosuje się w przypadku wysokich wad krótkowzroczności i dalekowzroczności. Wady wzroku związane z krótkowzrocznością, związane są z tym, że wiązka promieni światła wpadającego do oka jest widziana niewyraźnie, a tym samym wpływa na brak ostrości widzenia.
Tutaj jednym z powodów takiego stanu może być nadmierna długość gałki ocznej lub też nacisk siły na rogówkę i soczewki, prze co następuje ich załamanie. Krótkowzroczność i dalekowzroczność mierzona jest za pomocą dioptrii, które ułatwiają określenie poziomu wady wzroku. Soczewki fakijne mogą być stosowane do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczność na poziomie od + 10 do – 23,5 dioptrii. Soczewki jakie stosuje się aktualnie w współczesnej medycynie mogą korygować także astygmatyzm oraz wadę cylindryczną, czyli niezborność.
Soczewki fakijne mogą być wszczepiane chirurgicznie i w ten sposób korygować wady krótkowzroczności. Przy takim zabiegu soczewka jest ulokowana w wewnętrznej części oka, jako przezierna soczewka naturalna, bez usuwania soczewki własnej. Soczewki fakijne są wykonane ze specjalnego materiału, który jest stosowany przy soczewkach do leczenia zaćmy. Soczewek tego typu nie wszczepia się bez zgody pacjenta i uzgodniony dokładnie z lekarzem prowadzącym. Nie jest to zabieg jaki przeprowadza się w nagłych przypadkach, więc może być bardzo dobrze wcześniej przygotowany i zaplanowany. Jak każdy zabieg operacyjny związany jest z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań, które w najgorszych przypadkach mogą nawet pogorszyć widzenie.
Soczewki fakijne są bardzo często porównywane do soczewek kontaktowych, z tym że soczewki kontaktowe nakłada się na oko, a soczewki fakijne są wszczepiane do wnętrza oka na stałe. Mają przewagę nad innymi chirurgicznymi metodami leczenia wad wzroku i ich największą zaletą jest to, że mają możliwość korygowania bardzo wysokiej wady krótkowzroczności, przewyższają metody laserowe pod względem stabilności efektu refrakcyjnego i nie narusza soczewki własnej co jest ważne przy zachowaniu akomodacji oka. Soczewki fakijne po wszczepieniu nie wpływają także na centralną część rogówki, więc dzięki temu rogówka nie ulega nieodwracalnym zmianom, tak jak to się dzieje w przypadku zabiegów laserowych. Soczewka może być także w każdej chwili usunięta z oka, jeśli zacznie w jakikolwiek sposób przeszkadzać lub będzie już zbędna.